Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kole

Konferencja interdyscyplinarna: „Funkcjonowanie dziecka z Centralnymi Zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego (APD) – możliwości diagnostyczne i terapeutyczne” 8 listopada 2022r.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kole oraz Firmy Audica oraz Otikon zorganizowała 08.11.2022r, konferencję interdyscyplinarną na temat:

„Funkcjonowanie dziecka z Centralnymi Zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego (APD) – możliwości diagnostyczne i terapeutyczne” będącą częścią Projektu APD.

Projekt ten skupiony jest na szerzeniu wiedzy na temat tej dysfunkcji, na terenie całego kraju.

 

W konferencji brało udział ponad 120 osób. Byli to nauczyciele, psycholodzy, logopedzi, terapeuci SI, terapeuci pedagogiczni, rodzice oraz inne osoby pracujące z dziećmi.

 

Konferencję otworzyła wicedyrektor Zespołu Opiekuńczo – Edukacyjno – Wychowaczego w Kole ds. Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kole – pani Aneta Szabelska, która powitała tak licznie zebranych gości oraz przekazała informacje związane z pozyskaniem w ostatnim miesiącu przez placówkę sprzętu do diagnozy i terapii centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. Narzędzia te udało się zakupić dzięki wsparciu Fundacji Wood – Mizer.

Następnie pani Szabelska poprosiła o zabranie głosu Starostę Powiatu Kolskiego – Pana Roberta Kropidłowskiego.

Wystąpienia merytoryczna składały się z dwóch części.

W pierwszej pani Agnieszka Makarowicz pedagog, pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej i treningów słuchowych omówiła pokrótce problem centralnego zaburzenia przetwarzania słuchowego.

Przedstawiła również działania naszej placówki zmierzające do pozyskania narzędzi do diagnozy w/w zaburzeń. Omówiła starania poradni do przystąpienia, decyzją ówczesnej pani dyrektor Haliny Nuszkiewicz, do Ogólnopolskiego Projektu Badań Przesiewowych  z zastosowaniem Polskiego Pediatrycznego Testu Zdaniowego PTZ- D prof. Edwarda Ozimka, następnie wprowadzenia Metody Warnkego, a aktualnie również Metody Neuroflow ATS.

Początkowo terapia Metodą Warnkego prowadzona była z wykorzystaniem podręcznego urządzenia Brain-Boy-Universal, ale od października możemy cieszyć się, dzięki hojności Fundacji Wood - Mizer, pełnym oprzyrządowaniem.

Wskazując na celowość organizacji w/w konferencji pani Elżbieta Domańska – Andraszyk, pedagog, terapeuta pedagogiczny przedstawiła przypadek chłopca z problemami w pisaniu i czytaniu, omawiając dokładnie trudności z jakimi borykał się uczeń, postępowanie diagnostyczne (krok po kroku) i terapeutyczne.

Po omówieniu w/w przypadku głos zabrał pan dr. n. med. Jarosław Andrzejewski, laryngolog dziecięcy, ale także specjalista z zakresu laryngologii ogólnej i audiologii.

Pan doktor jest kierownikiem Kliniki Laryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz wykładowcą akademickim.

Tematy, które poruszył to: „Przyczyny niedosłuchu u dzieci.Rodzaje niedosłuchu i ich diagnostyka. Podstawowe badania słuchu”. W czasie prelekcji, starając się przybliżyć słuchaczom omawiany problem, odwoływał się do własnych ponad 35 – letnich doświadczeń.

 

W drugiej części wystąpiła pani Julia Pytelneurologopeda, surdologopeda, terapeuta integracji sensorycznej. Pani Pytel pełni funkcję członka zarządu śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
Głównie zajmuje się diagnostyką i terapią osób z Centralnymi Zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego (APD/CAPD) oraz szkoleniami z tego zakresu. Piastuje funkcję Koordynatora Projektu APD. Jest prelegentem na ogólnopolskich konferencjach dotyczących centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego.

W swoim wystąpieniu dokładnie, w niezwykle interesujący sposób, omówiła temat

„ Funkcjonowanie dziecka z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchu (APD) – możliwości diagnostyczne i terapeutyczne”. Zwróciła uwagę na szczególne problemy w funkcjonowaniu dziecka z APD, które przypomina zachowanie i funkcjonowanie osób z niedosłuchem – w tym przypadku jednak dziecko prawidłowo odbiera dźwięki, ale nie jest w stanie ich poprawnie przetwarzać w ośrodkach mózgu odpowiedzialnych za słyszenie. 

Podkreśliła również rolę indywidualnej terapii, jaką należy podjąć w przypadku tego rodzaju zaburzeń.

 

Kolejnym prelegentem był pan inż. Grzegorz Kowalczyk – protetyk słuchu, którypomaga osobom dotkniętym niedosłuchem. Zajmuje się diagnozowaniem niedosłuchu u dzieci i młodzieży. Przeprowadza badania audiologiczne i pomaga dostosować im właściwy system wspomagający słyszenie. Pełni funkcję kierownika Centrum Medycznego Audika w Łodzi.

Pan Kowalczyk omówił „System FM w rehabilitacji APD”.

Sys­tem FM to bez­prze­wo­dowe, radiowe urzą­dze­nie słu­żące do prze­sy­ła­nia sygnału mowy na odle­głość, który składa się z mikrofonu, nadajnika i odbiornika.  Zasięg systemu docho­dzi nawet do 100m w otwar­tej prze­strzeni, w zamknię­tej - istot­nie mniej, głównie ze względu na grubość ścian w pomieszczeniach.

Głównym celem użytkowania systemu FM jest przesyłanie informacji dźwiękowych, w tym głównie mowy, rozumienie mowy w hałasie, na odległość oraz w większych grupach.

Nasz prelegent rozwiał wszelkie obawy zainteresowanych osób dotyczące m.in. podsłuchu czy nagrywania rozmowy.

 

Na koniec naszej konferencji wystąpili rodzice oraz nauczyciele dzieci korzystających z systemu FM.

O poprawie funkcjonowania ucznia korzystającego z w/w systemu opowiedziała nam nauczycielka jednego z uczniów.  Wystąpienie pozostałych osób tzn. rodziców i nauczyciela przedszkola miało formę filmu nagranego, dzięki uprzejmości p. dyrektora Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, przez nauczyciela tegoż liceum pana mgr Macieja Frydrysiaka.

 

W organizację naszej konferencji zaangażowali się również uczniowie Zespołu Szkół

Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, którzy obsługiwali uczestników

w czasie przerwy kawowej oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole,zabezpieczający przebieg spotkania od strony technicznej i multimedialnej. Każdy z uczniów doskonalewykonał swoje zadanie, co było zauważone przez naszych gości.

Materiał z naszej konferencji został wyemitowany w TVP Poznań w programie

informacyjnym Teleskop. Udzieliliśmy również wywiadu dla Telewizji Kablowej działającej

na terenie naszego miasta.

 

W czasie bezpośrednich rozmów z uczestnikami konferencji otrzymaliśmy podziękowania za trafny wybór poruszanej tematyki, tak jeszcze słabo znanej przez środowisko osób pracujących z dziećmi, ciekawe prelekcje oraz sposób jej organizacji. Potwierdzeniem stopnia zadowolenia z tematyki, sposobu organizacji i czasu trwania konferencji były ankiety wypełnione przez osoby biorące udział w konferencji. Większość ankietowanych bardzo wysoko oceniła to wydarzenie.

 

Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie naszym sponsorom: